O webu

Prvopočátky webu sahají až do dávné minulosti, do internetové pravěku, kdy ještě monitory nebyly ploché a hudbu jste si stahovali v empétrojkách. První článek, goniometrie, spatřil světlo obrazovek 20. září 2005 v 18:45. Tehdy ještě na tou dobou postmoderní blogovací doméně blog.cz. To byla zlatá doba, kdy ještě nebyl blog.cz zavalen Tokio hotelem a blikajícími růžovoučkými srdíčky. Na témže webu vyšel ještě článek o výrokové logice.

Pak blog.cz umožnil sledovat návštěvnost článků v blozích a najednou jsem si všiml, že nejnavštěvovanějšími články na mém blogísku jsou právě tyto matematické články. A co mě nenapadlo! Udělám o matematice celý web. A tak se stalo.

Dne 23. února 2006 jsem zakoupil doménu havrlant.net (tehdy byly .cz domény dost drahé) a na subdoménu matematika.havrlant.net jsem umístil první dva matematické články. Na veřejnost se ale web dostal mnohem později, až 9. července 2006. Nemohl jsem vydat web se dvěma články, takže jsem ještě mezitím nějaké další dopsal. Tehdy se ještě nejmenoval „Matematika polopatě“, ale „Online učebnice matematiky“. K přejmenování došlo po pár týdnech.

Další klíčový okamžik nastává 1. prosince 2006, kdy návštěvnost vyrostla na několik set lidí za den a tak mělo smysl veřejně spustit matematické fórum (tehdy ještě na adrese matematika.havrlant.net/forum/). Stálo při mě štěstí a tak se hned první dny objevili na fóru lidé, kteří tam působí až doteď a napsali tam tisíce příspěvků.

Dne 28. března 2008 se Matematika polopatě umisťuje v internetové soutěži Interzen na čtvrtém místě v kategorii Uživatelský přínos.

Protože adresa matematika.havrlant.net je pěkně blbá, zrodil se nápad na přesunutí webu pod jinou, hezčí, doménu. Doména matweb.cz byla vymyšlena 5. června 2008, přesun na novou doménu proběhl 11. června 2008.

Další významnou novinkou je změna designu, která proběhla 19. června 2008.

Poslední důležitou událostí se stal můj osudový email, ve kterém jsem si stěžoval poskytovali hostingu, že mi často vypadává web. Na to mi bylo odpovězeno, že můj web zatěžuje server více než všechny ostatní weby na daném serveru dohromady. Po překročení mystické hranice návštěvnosti jsem tak byl nucen přesunout web na vlastní virtuální server, což se stalo 24. 11. 2010 ve večerních hodinách.

Na začátku července 2011 proběhly nějaké drobné změny v designu a struktuře webu. Vpravo dole přibyly odkazy na Facebook a YouTube, pozadí pod komentářovým formulářem zešedlo a dlouhé články byly rozděleny do tématických podkapitol. A někdy tou dobou vzniklo první video o rýsování.

Teď už víte o Matwebu všechno.