Odhadnutí délky klíče Vigenèrovy šifry

Kapitoly: Vigenèrova šifra, Jak prolomit Vigenèrovu šifru se znalostí délky klíče, Odhadnutí délky klíče Vigenèrovy šifry, Jak spočítat délku klíče Vigenèrovy šifry, Friedmanův test — index koincidence

Odhadnutí délky klíče

Už víme, že když známe délku klíče, je poměrně jednoduché Vigenèrovu šifru rozluštit. Jak ale tuto délku klíče zjistit? Jeden z nejsofistikovanějších způsobů je — tipnout si.

Vážně, funguje to.

Zkrátka tipneme, jakou délku by ten klíč mohl mít a zkusíme text dešifrovat. Když to nevyjde a dešifrovaný text nebude dávat smysl, zkrátka zkusíme další délku. Samotné prolomení šifry, když už známe délku, je poměrně rychlé, takže můžeme vyzkoušet mnoho různých délek ve velice krátkém čase.

Tím získáváme jednoduchý algoritmus: zkusíme prolomit šifrový text pro délku klíče 2, 3, 4, … až nějaká mez a mezi těmito prolomenými texty nalezneme ten text, který dává největší smysl.

Online nástroj na prolomení Vigenèrovy šifry

Implementace tohoto postupu se nachází v následujícím nástroji. Čím delší šifrový text, tím se zvyšuje pravděpodobnost úspěšného prolomení. Několik odstavců textu by mělo stačit, ale závisí to délce klíče.

Šifrový text:
Maximální délka klíče: