Hanlonova břitva: spíš to byla hloupost než zlý úmysl
Kapitoly: Occamova břitva, Hanlonova břitva
Hanlonova břitva nám říká, že nemáme předpokládat to nejhorší od ostatních. Nejčastěji se Hanlonova břitva popisuje aforismem
Nehledejte zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost.
My lidé máme často tendenci vidět svět v těch nejhorších barvách a očekáváme od ostatních lidí jen to nejhorší. Číšník v restauraci na nás vylil pivo? To určitě udělal schválně, protože jsme ho zapomněli pozdravit. Šéfová nám neschválila dovolenou? Určitě se nám jen mstí za špatné kvartální výsledky. Sonda Mars Climate Orbiter shořela v atmosféře Marsu? Určitě někdo sabotoval vědeckou práci NASA!
Je jednoduché vidět v těchto případech zlý úmysl, protože tím získáme jasně dané vysvětlení toho, co se stalo. Číšník, který v té restauraci pracuje pět let, přece není tak blbý, aby nás polil pivem, musí v tom být nějaký zlý úmysl! Ve skutečnosti je mnohem pravděpodobnější, že uklouzl na rozlité vodě, kterou tam vylilo dítě od vedlejšího stolu a pivo vylil omylem. Postarší šéfová se zase úplně nekamarádí s počítači a neumí si nastavit notifikace. O dovolené, o kterou jsme ji v systému žádali, tak ani neví. A sonda Climate Orbiter? Ta opravdu v roce 1999 shořela v atmosféře Marsu, protože se dvě firmy nedohodly na tom, jestli budou používat metrický (tj. metry, kilogramy apod.), nebo imperiální (tj. stopy, libry apod.) systém. Nakonec každá firma použila omylem něco jiného a kvůli tomu došlo ke katastrofě.
Jste vy sami zlí?
Můžete si to představit sami na sobě: kolikrát se stalo, že jste někomu ublížili úmyslně, že jste měli zlý úmysl? A kolikrát jste prostě jen na něco zapomněl? Něčeho jste si nevšimli? Pokud nejste psychopat, mnohem častěji dochází k omylům z nepozornosti, nedbalosti či hlouposti než ze zlého úmyslu.
Podobně se lze dívat na různé konspirační teorie. Můžeme si myslet, že vláda, politici a všichni kolem nás se nás snaží obelhat, že všichni jednají s cílem nás zotročit. Ve chvíli, kdy si řekneme přece nejsou tak hloupí, aby udělali XYZ, tak si vzpomeňme na Hanlonova břitvu: mnohem pravděpodobnější je, že tak hloupí opravdu jsou.
Opravdu na světě neexistuje zlo?
Samozřejmě, že zlo na světě existuje. Hanlonova břitva nám jen říká, že zlý úmysl by nás neměl napadnout jako první, pokud narazíme na nějaký problém. Většinou bývá pravděpodobnější vysvětlení něčí neschopnost nebo omyl než něčí zlý úmysl. Občas se ale opravdu stane, že hlavní příčinou je něčí zlý úmysl. Svět není dokonalé místo k životu.