Investujte peníze s Portu.cz

Tohle je můj tip pro vás, jak snadno a bezpečně investovat pomocí služby Portu.cz. Jestli máte nějaké volné peníze a chtěli byste si vyzkoušet investování do akcií nebo do dluhopisů, tak by se vám Portu mohlo líbit: zaregistrujete se, potvrdíte totožnost (podobně jako kdybyste si zakládali účet v bance), zodpovíte pár otázek a Portu vám doporučí investiční portfolio na míru. To může pro příklad vypadat takto:

Portfolio v Portu

Portu navrhuje, abychom investovali ze 72 % do akcií, z 18 % do dluhopisů a z 10 % do něčeho dalšího. Níže máme detailnější informace, takže vidíme, že součástí návrhu je investice především do akcií amerických firem (32,4 %), ale i do dluhopisů rozvojových zemí (4,4 %). S nastavením portfolia si můžeme různě hrát, třeba měnit rizikovost. Po odsouhlasení už zbývá jen poslat do Portu peníze a nakoupit první akcie. Předpokládá se, že budeme investovat dlouhodobě a pravidelně. Je samozřejmě na vás, kolik peněz tam budete posílat a jak často je tam budete posílat. Já jsem si prostě v bankovnictví nastavil jeden trvalý příkaz a jednou měsíčně posílám do Portu peníze a víc to neřeším. Mám klid a nikdy na nákup akcií nezapomenu.

Co Portu udělá s penězi, které mu pošlete

Pokud bychom poslali jeden tisíc korun, Portu by peníze rozdělilo přibližně takto:

  • za 324 korun by nakoupilo americké akcie (protože americké akcie měly zastoupení 32,4 %),
  • za 133 korun by nakoupilo evropské akcie,
  • za 44 korun by nakoupilo dluhopisy rozvojových zemí,
  • 20 korun by si nechalo jako hotovost (z tohoto se poté budou platit poplatky, viz dále).

Vše se děje automaticky, my jen posíláme peníze na účet, který nám Portu poskytne a Portu samo vezme částku, kterou jsme mu poslali, a rozdělí ji a nakoupí akcie či dluhopisy v takových poměrech, jaké máme v portfoliu nastavené. Tím, že se celé portfolio skládá z několika různých částí jako jsou americké akcie nebo dluhopisy se snižuje riziko ztráty — myšlenka je, že když jedny akcie klesají, tak druhé rostou nebo rostou dluhopisy apod. Zkrátka nemáte všechna vajíčka v jednom košíku.

Jak je to s poplatky anebo kolik vás to bude stát

Ať už budeme investovat kdekoliv, vždycky budeme platit nějaké poplatky a nejinak je tomu tady. Portu nám usnadnilo práci alespoň v tom, že má poplatek jen jeden: roční poplatek 1 % z hodnoty spravovaného majetku. To znamená, že když budeme mít na Portu 100 000 korun, tak za jeden rok si Portu strhne 1000 korun jako poplatek a to je vše. Žádné další poplatky neplatíme, tj. neplatíme vstupní ani výstupní poplatky (když posíláme peníze do Portu nebo naopak když chceme peníze vybrat), neplatíme poplatky za konverzi měn atp. Detailní a přehledné informace můžeme najít přímo na stránkách Portu.cz v sekci „Jaké jsou poplatky?“.

Poplatek lze dále snížit, když na investované peníze nebudeme dlouho sahat. Například když z Portu nevybereme peníze alespoň 5 let, sníží se nám poplatek na 0,8 % (slevu si musíme aktivovat v administraci).

Pokud se navíc registrujete přes tento můj odkaz, dostaneme oba tři měsíce zdarma, tj. tři měsíce, během kterého se ani jednomu z nás nebude počítat žádné poplatky:

Zaregistrovat se na Portu.cz

Je to bezpečné?

Portu vzniklo v České republice a vlastní ho firma, která existuje 30 let. Portu má potřebné licence České národní banky, která zároveň dohlíží nad jeho fungováním. Portu dále spolupracuje s AirBankou, takže pokud máte důvěru v AirBanku, můžete mít důvěru i v Portu.

Nemůžu přijít o nějaké peníze?

Můžete. Portu vám umožňuje investovat a každá investice je spojena s rizikem. Typicky nejrizikovější je investice do akcií — investujete do hodnoty firem a společností a pokud jejich hodnota klesne, klesne i hodnota vaší investice; tedy přijdete o peníze. Je to něco, na co se musíte připravit, není to jako mít peníze na spořicím účtu.

Útěchou vám ale může být, že historie ukazuje, že akciové trhy dlouhodobě rostou. Tenhle graf například popisuje americkou burzou za posledních sto let ke dni 20. června 2023:

Daw Jones

(zdroj) Graf je dokonce očištěný o inflaci. Vidíme, že přestože krátkodobě tam jsou pády, tak dlouhodobě spíše roste. Ale při investování mějte na paměti, že i ty krátkodobé výpadky nejsou zase tak krátkodobé, je to klidně několik let a že i když akcie posledních sto let rostly, tak teď můžou sto let klesat. Jistotu při investování nikdy mít nebudete, ale z historie víme, že průměrný výnos světového akciového trhu byl za posledních 50 let asi 8 % ročně a to je zhodnocení, kterého lze dosáhnout i na Portu. Pokud se ale bojíte toto riziko nést, zůstaňte klidně u svého spořicího účtu.

Co jsou to „americké akcie“?

V obrázku nahoře máme uvedeno, že Portu navrhuje investovat 32,4 % do „amerických akcií (S&P 500)“. Co si pod tím představit? Po rozkliknutí detailu zjistíme, že tím Portu myslí „iShares Core S&P 500 UCITS ETF“. To je spousta cizích slov, která vám asi nic neříkají a to je v pořádku: přesně proto Portu existuje, abyste těmto slovům nemuseli rozumět.

Ale kdybyste tomu rozumět chtěli: The Standard and Poor's 500, zkráceně S&P 500, je akciový index, který zahrnuje akcie 500 největších společností v USA. Existují akciové fondy, které tento index sledují a nakupují akcie podle tohoto indexu, jedním z takových fondů je i výše zmíněný „iShares Core S&P 500 UCITS ETF“. Protože se jedná o ETF fond, tak si takový fond můžete koupit na burze jako každou jinou akci. Pokud si tedy koupíte jednu akcii „iShares Core S&P 500 UCITS ETF“ fondu, koupili jste si zlomek akcií 500 největších firem v USA.

Výhodou podobných ETF fondů je, že vám tedy umožňují investovat do mnoha společností najednou, navíc typicky do společností, které jsou největší na trhu (Apple, Microsoft…), čímž snižujete riziko ztráty.

Podobně „evropské akcie“ znamenají nákup fondu „iShares Core MSCI EMU UCITS ETF“, což je nějaký ETF fond, který sleduje největší evropské firmy.

Hodně štěstí

Portu toho umí daleko více, než jsem tady napsal. Můžete si například vytvořit vlastní mnohem přesnější strategii, můžete dokonce nakupovat akcie konkrétních firem, můžete si zapnout měnové zajištění apod. Já sám Portu používám už nějaký čas a nemám s ním žádný problém. Budu rád, když se tam registrujete přes můj odkaz, protože i když mají nízké poplatky, tak nulové poplatky, které oba na tři měsíce získáme, jsou ještě lepší 😊.

Zaregistrovat se na Portu.cz