Přenášení úhlu
Kapitoly: Úhel, Osa úhlu, Přenášení úhlu, Oblouková míra úhlu, Orientovaný úhel, Přepočet stoupání na úhel
Máte-li nějaký úhel a chcete tento úhel zkopírovat někde jinde, mžůete použít metodu přenášení úhlů.
Jak přenést úhel
Začneme s tímto obrázkem:
Naším úkolem je přenést úhel α o fous výš tak, aby vrchol přenešeného úhlu α' odpovídal bodu A', aby měl stejnou orientaci a aby spodní rameno leželo na přímce q (v horním obrázku je zašedlá). Nyní budeme potřebovat kružítko. Narýsujeme část kružnice mezi rameny úhlu α o libovolném poloměru se středem ve vrcholu úhlu, A. V kružítku si ponechejte poloměr této kružnice.
Nyní narýsujte stejnou část kružnice, o stejném poloměru, ale se středem v bodě A', tedy v místě, kde má být vrchol přenášeného úhlu. Tam, kde kružnice protne přímku q, se bude nacházet bod B'.
Nyní vezmeme do kružítka vzdálenost úsečky |BD|, zabodneme kružítko do bodu B' a narýsujeme kružnici. V bodě, kde tato kružnice protne předchozí část kružnice, se nachází bod C'.
Nyní už máme všechny tři body potřebné k sestrojení nového úhlu B'A'C'.
Sčítání a odečítání úhlů
Pokud máte dva úhly, které potřebuje sečíst, můžete použít tento postup. Vezmete jeden úhel, přenesete ho k druhému tak, aby měly jedno společné rameno a výsledný úhel tvoří ramena, která mají ty dva úhly různá:
V tomto příkladu je znázorněn součet α + β. Společné rameno polopřímka AC a různá ramena polopřímky AB a AD. Výsledek je úhel BAD.
U odečítání to funguje velice podobně, akorát jeden úhel nepřenesete vně druhého úhlu, ale dovnitř úhlu. Poté od většího úhlu jakoby odečtete průnik těch dvou úhlů a máte rozdíl.
Obrázek znázorňuje rozdíl α − β. Červená část pak opět zvýrazňuje výsledný úhel.